" Ludzie, którzy unikają niepowodzeń, unikają też sukcesu"  
 
Wizyta Pani Barbary Lewandowskiej ze Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w II LO


W przeddzień Święta Niepodległości odbyło się w naszej szkole zorganizowane przez nauczyciela historii - p. Annę Piątkowską-Barwińską - niezwykle wzruszające i ważne spotkanie - z Panią Barbarą Lewandowską, świadkiem II wojny światowej, córką oficera zamordowanego w Katyniu.

Jej opowieść była wypełniona trudnymi historiami, słowami, emocjami. Ale była niezwykła. Nie mamy wątpliwości, że spotkania z bezpośrednimi świadkami wydarzeń uczą więcej niż najlepsze podręczniki...

 
 
Stypendystka organizacji Kulturweit z Niemiec w II LO


Od października gościmy w naszej szkole stypendystkę organizacji Kulturweit z Niemiec Hannę Priesmeier.

Równolatka naszych maturzystów wspiera naukę języka niemieckiego, pełni funkcję native speakera na lekcjach niemieckiego, wzbogaca i urozmaica naukę języka obcego.
Hannah towarzyszy nauczycielom języka niemieckiego w klasach licealnych. Zajęcia ze stypendystką cieszą się duża popularnością i motywują uczniów do nauki języka niemieckiego.

Viel Spaß mit Deutsch!!!

 
 
11 listopada w Świdniku

 
 
Klasy biologiczno-chemiczne na ciekawej lekcji
Na zakończenie szkolnych zajęć klasy biologiczno-chemiczne (drugie i trzecia) miały dzisiaj sporą dawkę emocji... przyrodniczych ;).

Wszystko za sprawą pana Macieja Kościuka - absolwenta naszego LO, który od lat zajmuje się zwierzętami, szczególnie: niebezpiecznymi.

Spotkanie w szkolnej auli na temat niebezpiecznych gatunków zwierząt było niezwykle intrygujące, otwierające nieznany dotychczas świat natury, z mnóstwem nowych i pożytecznych informacji.

 
 
Konkurs "Na wycieczkowym szlaku" roztrzygnięty

Szkolny Klub Fotograficzny i Samorząd Uczniowski II LO

z przyjemnością informują, że laureatami Szkolnego Konkursu Fotograficznego pod hasłem "Na wycieczkowym szlaku" zostali:
 • I miejsce - Ewelina Sionkowska, 3a - Gimnazjum nr 2 im. Lotników Polskich
 • II miejsce - Beata Gajewska, III A - II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
 • III miejsce - Dominika Kulik , III C - II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
 • Wyróżnienie - Quinn Taylor - II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

  Jednocześnie wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania Szkolnego Klubu Fotograficznego. Szczegółowych informacji udziela opiekun klubu p. Dorota Stępniak.

  Nagrodzone prace

 •  
   
  Spotkanie z rodzicami

  3 listopada 2016 r.

  KlasaWychowawcaSalaGodzina
  I Ap. Anna Piątkowska-Barwińska021A17.00
  I Bp. Jadwiga Kopniak019A
  I Cp. Katarzyna Madrachowska202A
  II Ap. Katarzyna Wilk-Lemparty201A17.30
  II B1p. Urszula Wójtowicz103A
  II B2p. Beata Nowińska204A
  II Cp. Dorota Tatrzańska-Kmiecik022A
  II Dp. Wiesława Lisek016A
  III Ap. Piotr Jusiński005A
  III Bp. Agata Gburczyk107B
  III Cp. Dorota Stępniak014A


  Zachęcamy Rodziców do indywidualnych rozmów z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów w godzinach: 17.45 – 19.30.

   
   
  #KOMÓRKOMANIA

  2 listopada

  odbyło się spotkanie dla uczniów klas trzecich na temat dawstwa szpiku kostnego.

  Pamiętajcie! 8 listopada- rejestracja POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU !!!

  A co to jest szpik?
  SZPIK jest głównym narządem krwiotwórczym, zawierającym komórki macierzyste odpowiedzialne za wytwarzanie krwi. Mówiąc o przeszczepianiu szpiku mówimy o przeszczepieniu komórek macierzystych. Ich źródłem jest szpik (który znajduje się w kościach płaskich) oraz krew obwodowa.

   
   
  Dzień Wszystkich Świętych

  1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny - 2 listopada,

  to czas wyjątkowej zadumy i refleksji...
  Z pamięcią o tych, którzy odeszli - naszych Bliskich, naszych Uczniach i pracownikach szkoły...

  Odszedł na tamten świat ktoś,
  kogo chciałeś zatrzymać obiema rękami.
  Zatrzymaj się na dłużej. Chociaż na chwilę.
  Nie zajmuj się teraz tylko białymi chryzantemami.
  Wszyscy Święci i Bliscy zmarli przemawiają w tych dniach...
  Dla wszystkich, którzy wierzą i kochają,
  grób nie jest zamkniętą jamą,
  lecz otwartymi drzwiami
  do nowego piękniejszego życia.

   
   
  Spotkanie z poetą Jakubem Kornhauserem

  Między prawdą a fikcją – tak mówi o swoim tomie prozy poetyckiej "Drożdżownia" poeta z Krakowa - Jakub Kornhauser, syn poety - Juliana Kornhausera i brat Pani Prezydentowej, Agaty Kornhauser-Dudy.

  Jajko siekane na patelni kołdry, noc drętwieje w nogach – czy inne równie oryginalne metafory - zadziwiły, ale i zainteresowały humanistów z II D, którzy ze swoją wychowawczynią - p. Wiesławą Lisek i p. Izabelą Olech-Bąk mieli przyjemność spotkać się z poetą.

  W piątek 28 października dzięki naszej trwającej już sześć lat współpracy z Zakładem Filologii Polskiej UMCS mieliśmy okazję osobiście poznać Jakuba Kornhausera i posłuchać jego poezji. Autor gościł w murach Uniwersytetu, a my zostaliśmy zaproszeni przez Instytut Filologii Polskiej UMCS na tak wyjątkowe spotkanie.

  Jakubowi Kornhauserowi podobało się w Lublinie, więc dał się namówić na kolejną wizytę. Może tym razem w naszej szkole?...

   
   
  Honorowe krwiodawstwo w II LO

  28 października

  w piątek, w naszej szkole - wzorem lat ubiegłych - oddawano honorowo krew i rejestrowano się w banku dawców szpiku kostnego.
  Krew jest bezcennym darem siebie dla drugiego człowieka i w II LO staramy się propagować tę ideę, przekonując pełnoletnich licealistów, że nieprzyjemne uczucie podczas ukłucia igłą warte jest uratowania czyjegoś życia!

  Akcję piątkową zorganizowaliśmy dzięki współpracy ze świdnickim Klubem Honorowych Dawców Krwi im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, za co serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Słotwińskiemu.

  W najbliższą środę kontynuujemy propagowanie idei bycia honorowym dawcą w ramach ogólnopolskiej akcji #KOMÓRKOMANIA.

  Relacja foto

   
   
  Pomogli potrzebującym

  Polecamy "Pomogli potrzebującym" (film) na

  "Świdnik - wysokich lotów"

   
   
  Sukces Karoliny  II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Krasomówczo-Recytatorskim im. G. Chrostowskiej na Zamku Lubelskim zajęła Karolina Królik, uczennica klasy II B1, przygotowana przez panią Katarzynę Mądrachowską.

  Gratulujemy!!!

  Przy okazji - wizyta w Galerii Malarstwa Polskiego i na wystawie impresjonistów.

  Relacja foto

   
   
  Rozmowa z Quinnem Taylorem  Polecamy rozmowę z Quinnem Taylorem:

  http://www.swidnik.pl/nasz…/…/8763-z-thamesville-do-świdnika

   
   
  Finał akcji #KOMÓRKOMANIA w naszym LO

  20 października  w murach II LO gościliśmy pana Andrzeja Słotwińskiego - prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

  W czasie spotkania uczniowie klas trzecich dowiedzieli się jak ważne jest honorowe oddawanie krwi oraz jakie są zasady jej oddawania. Pan Andrzej Słowiński podzielił się również z młodzieżą swoimi doświadczeniami związanymi z honorowym krwiodawstwem.

  Serdecznie dziękujemy za to niezwykłe spotkanie, które odbyło się w związku z udziałem naszej szkoły w akcji #KOMÓRKOMANIA zainicjowanej przez Fundację DKMS.

  Zwieńczeniem spotkania i #KOMÓRKOMANIA będzie akcja honorowego oddawania krwi, zaplanowana w naszym liceum na 28 października 2016.

  Zachęcamy do lektury: https://www.dkms.pl/pl/szkola-komorkomania

  Relacja foto

   
   
  Warsztaty fotograficzne  Wszystkich miłośników fotografii zachęcamy do udziału w warsztatach portretowych, które poprowadzi absolwent naszego liceum Jakub Bodys.

  Szczególowe informacje znajdziecie na plakacie. Gorąco polecamy!!!

   
   
  Konkurs fotograficzny  Zachęcamy uczniów II LO i Gimnazjum nr 2 do wzięcia udziału w szkolnym konkursie fotograficznym na najpiękniejsze zdjęcie ze szkolnej wycieczki.

  Prace w formacie A5 należy dostarczyć do 21 października do p. Doroty Stępniak lub p. Agaty Gburczyk. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 25 października.

  Jednocześnie wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania Szkolnego Klubu Fotograficznego, które odbywają się we wtorki o godzinie 15.05 w sali 005. Szczegółowych informacji udziela opiekun klubu p. Dorota Stępniak.

   
   
  Niecodzienna lekcja historii i geografii naszego kraju  Październik to wycieczkowy miesiąc w II LO. W dniach 10 - 12 października klasy II C, III A, III B, III C wraz z panem dyrektorem Ryszardem Borowcem i wychowawcami p. Dorotą Stępniak, p. Agatą Gburczyk i p. Dorotą Tatrzańską - Kmiecik wyruszyły na wycieczkę na północ naszego kraju.

  Na początku odwiedziliśmy Toruń, następnie Gdynię i Gdańsk, a na koniec zostawiliśmy sobie Malbork.

  Te trzy dni były dla nas niecodzienną lekcją historii i geografii naszego kraju spędzoną w przepięknych miastach przepełnionych niezwykłą atmosferą.

  W czasie wycieczki nie zabrakło również spaceru nad Bałtyk, który jesienią jest wyjątkowo malowniczy.
  Cieszymy się, że razem mogliśmy spędzić trzy cudowne dni w tak pięknym regionie Polski.

  Relacja foto

   
   
  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzenia wszelakiej pomyślności, spełnienia marzeń i dni wypełnionych radością
  - Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi -
  składa Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 - Ryszard Borowiec
   
   
  Zielona Szkoła klas pierwszych

  Zielona Szkoła klas pierwszych właśnie dobiegła końca  Poniedziałek był dniem dla miłośników przyrody: wizyta w ośrodku ochrony żółwia błotnego w Urszulinie, spacer ścieżką dydaktyczną w Poleskim Parku Narodowym oraz wizyta w muzeum parku. Wtorek to dzień spotkania trzech kultur i religii: prawosławnej w monastyrze w Jabłecznej, katolickiej w sanktuarium w Kodniu oraz jedynej unickiej parafii w Polsce w Kostomłotach.
  A wieczorem zmuszająca do zadumy wizyta w Sobiborze....
  I ostatniego dnia - Włodawa - znów miasto wielu kultur - chrześcijańskiej w różnych odmianach i judaistycznej. A na koniec - niespodzianka - wystawa rysunków mistrza Wajdy ....

  W wyjeździe brały udział klasy pierwsze wraz z paniami Jadwigą Kopniak, Katarzyną Mądrachowską, Agnieszką Kowalską i Magdaleną Kołodyńską. I pomimo bardzo niesprzyjającej aury wszystkie punkty programu (wraz z tym najważniejszym - integracją !) udało się zrealizować w dobrych humorach i z miłymi wspomnieniami :)

  Relacja foto

   
   
  Uroczyste pożegnanie gości z Wuppertalu

  Kolejny etap polsko-niemieckiej wymiany młodzieży jest już za nami...

  Goście z niemieckiego Wuppertalu po tygodniowym pobycie w Polsce w czwartek 7 października powrócili do swoich domów - jak sami podkreślali - z jak najlepszymi wspomnieniami z naszego kraju.

  Dzień przed wyjazdem niemieckiej młodzieży, wieczorem, w szkolnej auli odbyło się uroczyste podsumowanie projektu "Spotkanie".
  Uczestnicy wymiany zatańczyli poloneza, a potem zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością specjalnie przygotowany - pod kierunkiem pani Doroty Stępniak czuwającej nad organizacją całej wymiany - na tę okazję program.

  Pan Ryszard Borowiec - dyrektor II LO - i pani Magdalena Skwarczyńska-Zuch - wicedyrektor szkoły - podsumowując tygodniowy pobyt w Polsce niemieckiej grupy, skierowali słowa podziękowania do rodziców goszczących niemieckich uczniów, do młodzieży, a także nauczycieli zajmujących się organizacją przedsięwzięcia. Pan dyrektor, kierując ciepłe słowa do młodzieży i rodziców, podkreślił znaczenie spotkania i dobrych relacji między młodymi ludźmi. Czas, jaki spędzili wspólnie uczniowie polscy i niemieccy, obfitował w różne doświadczenia i na pewno był warty przeżycia! Polska grupa odwiedzi Wuppertal w czerwcu 2017.

  Zobacz zdjęcia

   
   
  Nasi niemieccy goście z wizytą w Warszawie...

  We wtorek, 4 października, grupa młodzieży polskiej i niemieckiej odwiedziła stolicę naszego kraju, by poznać jej piękne zakątki.

  W programie znalazła się ciekawa forma zwiedzania Warszawy - city tour. Uczestnicy wymiany spędzili również trochę czasu w Muzeum F. Chopina i w Centrum Nauki Kopernik.

  Niemiecka młodzież miała okazję poznać różne miejsca naszego kraju i regionu.

  Po powrocie z Warszawy kolejnego dnia czekała ich trudna lekcja doświadczania historii - w Muzeum na Majdanku.

  Zobacz zdjęcia

   
   
  Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w II LO trwa

  Początek tygodnia dla młodzieży uczestniczącej w wymianie polsko-niemieckiej to czas kolejnych pozytywnych wrażeń.

  Poniedziałkowy poranek, 3 października, rozpoczął się grą miejską w Lublinie. Po południu ważnym punktem programu było spotkanie skupione wokół wymiany doświadczeń polsko-niemieckich w Urzędzie Miasta z przedstawicielami władz Świdnika - zastępcą burmistrza, panem Michałem Piotrowiczem i naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych - panem Łukaszem Reszką.
  Wieczorem, na zakończenie dnia, zaplanowany był wspólny grill w klimatycznej Gospodzie Leśnej.

  Mimo deszczowej aury, pogoda ducha dopisała wszystkim uczestnikom!

  Zobacz zdjęcia

   
   
  Zwycięstwo naszej drużyny w Licealiadzie!

  W czwartek 29 września 2016 roku w ramach Powiatowej Licealiady odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe.

  Drużyna dziewcząt z naszej szkoły zdobyła I miejsce, awansując do rejonu! Zawody odbyły się na nowo otwartej bieżni przy ZS nr 2 w Świdniku.

  Dziękujemy naszym zawodniczkom za emocje i wolę walki! A reprezentowały nas: Gabriela Krzysiak, Estera Bęłczącka, Angelika Pranagal, Karolina Machnikowska, Natalia Kuczyńska, Maja Tarkowska, Anna Mazur, Zuzanna Sapko, Weronika Romanowicz, Julia Pinkos, Alicja Potapczuk, Katarzyna Kruk, Patrycja Jedut.

  Serdecznie gratulujemy zawodniczkom i przygotowującej drużynę do zawodów pani Annie Kuczyńskiej!

  Zobacz zdjęcia

   
   
  Trudna lekcja historii w klasie IC

  26 września 2016 r.

  uczniowie klasy IC pod opieką pani Katarzyny Mądrachowskiej pojechali do Warszawy na seminarium rozpoczynające 7. już edycję Ogólnopolskiego projektu IPN: "O tym nie można zapomnieć. Spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów".

  Uczniowie zapoznali się z paniami, które będą udzielały im wywiadów, a także usłyszeli wspomnienia z ust byłych więźniów Auschwitz.

  To była trudna lekcja historii.

  Zdjęcia: Adrian Gadomski i Sebastian Kucharski.

  Zobacz zdjęcia

   
   
  Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej w II LO trwa

  W sobotni poranek cała grupa pod opieką p. Anny Kuczyńskiej i p. Doroty Stępniak wyruszyła na pole golfowe w malowniczych Wierzchowiskach.

  W czasie spaceru po polu golfowym poznaliśmy zasady gry w golfa. Po rozgrzewce uczestniczyliśmy w szkoleniu, a następnie każdy miał czas żeby wyćwiczyć to, czego nauczył się podczas treningu golfowego.
  Na deser uczestniczyliśmy w małych zawodach golfowych.

  Przepiękne okoliczności przyrody i piękna pogoda sprzyjały wspólnym rozmowom i dobrej zabawie, dzięki temu mogliśmy bliżej się poznać. Pełni sportowych wrażeń i w dobrych humorach wróciliśmy do Świdnika. Wszystkim licealistom polecamy grę w golfa i zachęcamy do uczestnictwa w Akademii Golfa - szczegółowych informacji udziela jej opiekun pani Anna Kuczyńska.

  Zobacz zdjęcia

   
   
  Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Świdnik

  30 września

  odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Świdnik. Największą liczbę głosów, a jednocześnie mandat radnego otrzymali:
  1. Aleksandra Sobczak klasa IIC
  2. Monika Kalicka klasa IIB2
  3. Kacper Kozłowski klasa IIB2

  Serdecznie gratulujemy !!!

   
   
  Witamy gości z niemieckiego Wuppertalu!

  29 września,

  w czwartek, rozpoczęła się w naszej szkole wizyta młodzieży niemieckiej w ramach realizowanego w naszym liceum od ubiegłego roku projektu międzynarodowej wymiany młodzieży "Spotkania".

  Niemieccy goście będą z nami przez najbliższy tydzień i wspólnie z naszymi uczniami odkrywać będą kulturę i historię naszego kraju.
  Będzie to również czas nawiązywania nowych kontaktów i przyjaźni z rodzinami uczniów goszczącymi niemiecką młodzież.

  W piątek uczestnicy wymiany międzynarodowej, powitani w II LO przez dyrektora szkoły, pana Ryszarda Borowca, poznawali szkołę i uczestniczyli w lekcjach, a także w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach.

  Zobacz zdjęcia

   
   
  Głosujmy na nasz projekt w Świdnickim Budżecie Obywatelskim!

  Od 19 września do 3 października

  trwa głosowanie na projekty zakwalifikowane do 2. edycji Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.
  W związku z tym bardzo Państwa prosimy o głosy na nasz projekt nr 13 - "Mega Szkoła" - zajęcia dodatkowe dla uczniów ZSO nr 1. Karty są dostępne w Urzędzie Miasta i oczywiście w naszej szkole (u wychowawców i w kancelarii szkoły). Można również głosować internetowo.
  Szczegóły: http://www.swidnik.pl/budzet-obywatelski
  Jedna osoba - mieszkaniec Świdnika, który ukończył 16 lat - może zagłosować na 3 projekty, dlatego zachęcamy również do oddania głosów na inne ciekawe propozycje - oczywiście w towarzystwie projektu 13.
  W sposób szczególny polecamy:
  - Projekt 9 - Interaktywna ścieżka edukacyjna
  - Projekt 23 - Świdnik ma głos
  - Projekt 8 - Dni fotografii im. Leonarda Karpiłowskiego
  - Projekt 5 - Budowa miasteczka ruchu drogowego
  - Projekt 4 - Badam-Poznaję-Wiem
  - Projekt 12 - Mediasfera - czytelnia multimedialna

   
   
  Koszykarki z AZS UMCS w II LO

  28 września

  w murach II LO gościliśmy koszykarki z AZS UMCS.

  Spotkanie odbyło się w ramach współpracy naszego liceum z UMCS. To była niecodzienna lekcja wychowania fizycznego, podczas której nie zabrakło treningu koszykarskiego, quizu sprawdzającego wiedzę sportową licealistów, dobrej zabawy i sportowych wrażeń. Dziękujemy serdecznie za spotkanie!

  Zobacz zdjęcia

   
   
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27  
   
  strona główna  |  galeria  |  profil na facebooku  |  kontakt
  Copyright II LO 2017