W ostatnim czasie klasy IB L3 i IC L3 o profilu biologiczno-chemicznym miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań i wiedzy związanych z ukochanymi przedmiotami – biologią i chemią. 29 listopada uczniowie wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe w ramach programu Wszechnicy „Medycyna i Muzyka”. Wraz ze swoją nauczycielką biologii p. Jolantą Dubaj oraz wychowawczyniami p. Dorotą Szymańczuk i p. Edytą Walczak wysłuchali ciekawych wykładów: „Czy powstanie genetyczny człowiek 2.0 i 3.0”, „Pasożyty znane i nieznane”, „Selekcjonowanie następnej generacji (NGS) – współczesne możliwości badań nad kwasami nukleinowymi” oraz „Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie. Badania własne”. Prelekcje urozmaiciły koncerty uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie. 12 grudnia udali się natomiast na Uniwersytet Medyczny Lublinie by wziąć udział w kolejnych  wykładach. 
Dr Jacek Baj z Zakładu Anatomii Prawidłowej swoim wykładzie  „W jaki sposób medycyna sądowa pomaga w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych?” opowiadał jak wygląda praca medyka sądowego i odpowiedział na pytanie czy istnieje zbrodnia doskonała.
Dr hab. Joanna Listos z Katedry i Zakładu Farmakologii z Farmakodynamiką poruszyła niezwykle ważny temat. „Substancje uzależniające – czym są i jak wpływają na organizm człowieka?” Opowiedziała m.in. o wpływie tych substancji na organizm człowieka, wyjaśniła dlaczego uzależnienie od nich jest trudne do wyleczenia, a także do czego prowadzi ich przyjmowanie. 
Warsztat przeprowadzony przez p. Elżbietę Pacek z Biura Karier „Moje wartości a wybór zawodu – co warto, a co się opłaca?” uzmysłowił uczniom jakie możliwości na przyszłość daje nauka na Uniwersytecie Medycznym. 
Na koniec, dr Bogdan Szponar z Zakładu Dietetyki Klinicznej przeszkolił uczestników spotkania w zakresie identyfikacji i przeciwdziałania manipulacji w reklamach żywności.
Czekamy na kolejne takie lekcje. 
 
 
 
secretcats.pl - tworzenie stron internetowych